Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyette nelere dikkat etmeliyim, neler yemeliyim, neler yememeliyim? Ketozis nasıl olurum ve nasıl anlarım?Ketojenik diyet nedir ile ilgili aklınıza gelen daha birçok sorunun cavabını yanıtlamaya çalıştık. Sizinde Ketojenik diyet nedir ile ilgili aklınıza takılan sorular varsa ve aradığınız cevapları burda bulamadıysanız lütfen bizimle iletişime geçin veya yorum bırakın yanıtlayalım.

Ketojenik diyet hakkında en çok sorulan sorular ve cevaplar aşağıda ki gibidir.

1. Ketojenik diyette karbonhidrat yiyebilir miyim?

Yiyebilirsiniz,

ancak vücudunuz ketozis olana kadar karbonhidrat tüketimini 20-30 gr arasında tutmanız çok önemlidir. Zaten bu 20-30 gr karbonhidratı yediğiniz sebzelerden alacaksınız. Bu sebeple ilk 1-2 ay hiç karbonhidrat içeren besinler tüketmemelisiniz. Makarna, bulgur, pirinç, yulaf, baklagiller, patates, ekmek vb. gibi besinleri kesinlikle tüketmemelisiniz. Ketozis olduktan sonra abartılı olmadan özel günlerde bakliyatları diyet menülerinize ekleyebilirsiniz.

2. Ketojenik diyette kas kaybeder miyim?

Herhangi bir diyette olduğu gibi ketojenik diyette de biraz kas kaybetme riski vardır. Ketojenik diyetinizdeki yüksek protein alımı ile kas kaybının önüne geçebilirsiniz. 

3. Ketojenik diyet yaparken kas yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Protein makronuzu artırabilir ve hedefli ketojenik diyet (TKD) türünü deneyebilirsiniz. 

4. Ketojenik diyette ne kadar protein tüketilir?

Vücut ağırlığınızın 1 ila 1,5 katı aralığında hedeflerinize göre protein alabilirsiniz. Hesaplamayı buradan yapabilirsiniz.

5. Ketojenik diyette açlık hisseder miyim?

Ketojenik diyette düşük karbonhidrat tüketildiği için insülin direnci yükselmez ve açlık hissi yaşamazsınız. Hatta günün büyük bir bölümünü tokluk hissiyle geçirirsiniz.

6. Ketojenik diyette enerjim düşer mi?

Ketojenik diyet yapanların yorumları genellikle yaptıkları sporlarda eskisine göre daha güçlü kuvvetli ve enerjik hissettikleri yönünde.

7. İdrarım ağır kokmaya başladı? 

İdrarınız eskisine göre daha ağır ve farklı kokmaya başladıysa tebrikler artık ketozis oldunuz demektir. Doğru yolda ilerliyorsunuz.

8. Nefesim kokuyor, normal mi?

Bu durumda ketojenik diyette ketozis olduğunuzun belirtilerinden birisidir. Düzenli diş fırçalamasıyla ve ağız spreyleri kullanarak önüne geçebilirsiniz. 

9. Ketojenik diyette alkol alabilir miyim?

Çoğunlukla alkoller yüksek karbonhidrat içerirler. Alkol kullanımı durumunda karbonhidrat sınırını aşabilirsiniz. Alkol alımı önerilmez ama zaruri durumlarda kontrollü bir şekilde tüketilebilirsiniz.

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.